ČÉŠKA FUNGUJE JAKO KLADKA

ČÉŠKA FUNGUJE JAKO KLADKA

Dislokace čéšky je jedním z nejčastějších poranění kolene. Koleno může být oteklé, bolestivé a najednou poklesne při chůzi. Pokud nepomůže konzervativní řešení je také nutná operace, která čéšku stabilizuje. Poranění kolenní čéšky patří k běžným úrazům, zejména u mladých sportovců.

 

Co je čéška (patella)

Čéška, latinsky patella je největší sezamská kost v těle ( je zavzatá do úponové šlachy-čtyřhlavého stehenního svalu). Je v kontaktu pouze se stehenní kostí, od holenní kosti je oddělena tukovými polštářky kolenního kloubu.

Stavba čéšky

Čéška má přibližně srdčitý nebo trojúhelníkovitý tvar. Kloubní plocha pately směrem dovnitř kolenního kloubu je povlečena velmi silnou chrupavkou (5 až 8 mm). Jedná se o nejsilnější chrupavku v těle,

Funkce čéšky

Čéška není pouhým zpevněním přední plochy kolenního pouzdra, je hlavně kladkou, na které dochází ke změně směru tahu čtyřhlavého svalu. Úpon svalu bez čéšky by vyvinul v místě úponu podstatně menší sílu, než sval procházející kladkou. Proto dochází k poškození čéšky zejména při neúměrném zatížení ve dřepu nebo v kleku (vzpěrači, posilovny).

Pohyb čéšky rovnoměrně ve žlábku vymezují retinakula (vazy) po obou stranách čéšky. K jejich poškození dochází jednak úrazem při přímých nárazech kolena, při vykloubeních čéšky, případně při opakovaných drobných úrazech.

Poškození čéšky

- Dislokace čéšky

- Luxace (vykloubení, vymknutí) čéšky

- Subluxace (neúplné vykloubení, vymknutí) čéšky

- Zlomenina čéšky

Příznaky poranění čéšky

Luxace: Bolest, změna polohy čéšky, omezení hybnosti v kolenním kloubu

Zlomenina: Bolest, otok, hematom (krevní podlitina), hemartros (nález krve v kloubní dutině při punkci), omezení nebo nemožnost koleno aktivně natáhnout, obtíže při kleku. Je možné v podkoží nahmatat případné úlomky zlomené kosti.

Páska infrapatelární - Podpora v oblasti čéšky

Páska infrapatelární

Ortéza kolenní (univerzální) - Doporučuje se používat při onemocněních čéšky za účelem její stabilizace a také jako univerzální zpevnění kloubu.

Ortéza kolenní  -  univerzální

Magnetická bandáž na koleno (univerzální) -  Kompresivní fixace při nestabilním kloubu, fixace čéšky, po zhmoždění, s magnety.

Magnetická bandáž na koleno

DRYTEX ECONOMY HINGED KNEE DRYTEX HINGED KNEEKolenní bándáž

Na obrázku Kolenní ortéza s kloubem z Drytex prodyšbého materiálu (obr 1,2) a kolenní bandáž.

                 VÍCE NAJDETE V KOONCE ORTÉZY, BANDÁŽE - KOLENO

 

 Použito z LékařiOnline.cz, titiulní obrázek z Google

15.10.2014

 

ARCHIV AKTUALIT